Estoy de alquiler ¿Puedo cambiar de compañía de luz?

Estic de lloguer, puc canviar de companyia de llum?

Compartir:

Llum

28 març 2022

3min.
noia a oficina

Cada cop són més les persones que viuen de lloguer, i quan es tracta de fer front a les despeses mensuals, els subministraments elèctrics representen un desemborsament important. Per això, si estàs de lloguer, pot ser que t’interessi canviar de companyia elèctrica. Vols saber quins són els requisits per fer el canvi? A continuació, t’expliquem tots els detalls:

Un dret regulat al RD 1955/2000

L’inquilí pot canviar de companyia elèctrica tal com s’especifica al RD 1955/2000 d’1 de desembre pel qual es regulen les activitats de transport, distribució, comercialització, subministrament i procediments d’autorització d’instal·lacions d’energia elèctrica.

A l’article 79, al punt 3, s’estableix que: “El contracte de subministrament és personal, i el seu titular haurà de ser l’efectiu usuari de l’energia, que no podrà utilitzar-la en un lloc diferent per al qual va ser contractada, ni cedir-la, ni vendre-la a tercers” D’aquesta manera, es desprèn l’obligació que l’usuari de l’energia, és a dir l’inquilí, sigui el titular del subministrament i, per tant, pugui escollir la comercialitzadora que prefereixi.

Canvi de titularitat i canvi de companyia

En mudar-se a un pis de lloguer, és recomanable modificar el titular del contracte de llum tal com estableix la Llei d’arrendaments urbans. D’aquesta manera, el llogater passarà a ser el responsable tant del manteniment com dels pagaments del subministrament elèctric.

El canvi de titularitat sempre és gratuït i aquest, és un aspecte molt beneficiós per als llogaters ja que podran canviar de tarifa i fins i tot de comercialitzadora. Per al canvi de titularitat hauras d’aportar: les teves dades personals, dades de l’habitatge, potència elèctrica actual, CUPS i compte bancari per domiciliar rebuts.
Terminis perquè el canvi sigui efectiu

El termini de canvi depèn de la distribuïdora i, per norma general, es fa en pocs dies. Tot i això, el termini màxim legal és de fins a 21 dies. En fer un canvi de titular del subministrament elèctric, s’emetrà una darrera factura a l’antic titular amb l’import corresponent fins a la data del canvi.

De vegades, hi ha companyies elèctriques que imposen períodes de permanència d’uns 12 mesos com a màxim. Per tant, és important que verifiquis aquest punt amb la teva companyia elèctrica actual per evitar penalitzacions econòmiques derivades d’un incompliment de contracte.

Vols canviar de companyia de llum? A CreaEnergia fem els tràmits per tu!

Si estàs pensant en fer un canvi de comercialitzadora i vols passar-te a CreaEnergia per gaudir de les nostres tarifes de llum a preu de cost, pots fer-ho de forma ràpida i senzilla per la nostra pàgina web. Només trigaràs 2 minuts a donar-te d’alta i nosaltres ens ocuparem de tots els tràmits.

Ets client de CreaEnergia, però necessites un canvi de titularitat? Pots sol·licitar-nos un canvi de titularitat tantes vegades com vulguis, sense cap tipus de limitació i sense cost. Per això, tan sols has de posar-te en contacte amb nosaltres al 900 82 88 22.